Jak vybrat spalovač tuků?

Chodíte pravidelně cvičit, máte správně nastavený jídelníček, jste v kalorickém deficitu, ale váha se ne a ne hnout? Možná potřebuje váš organismus nakopnout. Správný spalovač tuků vás může před tréninkem nabudit, dodat energii, zlepšit soustředění a nakonec vám může pomoct i podat lepší výkon a výsledky.

Spalovače tuků jsou dobrým doplňkem stravy, neudělají však práci za vás

První rozhodování

Před výběrem konkrétního spalovače tuků je dobré si promyslet několik zásadních témat.

Síla, rychlost a délka účinku

Ideální je brát přípravek 30–60 minut před cvičením. Zároveň byste měli počítat s tím, že účinek těchto přípravků trvá 6–8 hodin, proto zvažte jejich užívání ve večerních hodinách. Mohly by vám totiž způsobit potíže s usínáním. Pokud s tréninkem začínáte ve večerních hodinách, je dobré zvolit takový suplement, který má nižší množství stimulačních látek, a před spaním pak užívat speciální noční spalovač tuků.

V každém případě si musíte vyzkoušet, jaký typ a produkt vám funguje nejlépe. Každé tělo je jiné, a tak bohužel neexistuje univerzální řešení. Spalovače tuků jsou pouze doplňky stravy, které vám mohou pomoci s odbouráváním tuků, práci při tréninku za vás neodvedou.

Kdo bude spalovač užívat

Velké množství přípravků je vhodných pro muže i pro ženy, přesto existují i specializované varianty. Mohou se lišit složením (působí například při jiné zátěži, v jiných partiích atd.) nebo příchutěmi. Většinou jsou tyto varianty snadno rozpoznatelnéz názvu, přesto se vždy raději ujistěte v popisku produktu nebo u výrobce. 

Velikost balení 

Při výběru balení vás bude spolu s dávkováním zajímat také hmotnost nebo objem. Ten může být od jednorázových 60ml „shotů“ až po litrové i větší balení. Podobné je to i s hmotností, existují například 60gramové gely, ale stejně tak i více než kilová balení. Vždycky platí, že čím větší balení, tím výhodnější cena. Pro začátek je ale dobré pořídit si menší balení a vyzkoušet na sobě jeho účinky.

Cena

Na trhu najdete spalovače i za méně než 30 korun – půjde většinou právě o jednorázové „shoty“ nebo gely. Cena za balení se pak bude pohybovat od 100 korun výše. Pokud preferujete větší balení s mnoha dávkami, počítejte s cenou okolo 1 000 Kč. Cena závisí samozřejmě i na složení, účinnosti látek a také na zaměření přípravku. Obecně platí, že jednosložkové suplementy (např. ryze kofeinové tablety) jsou levnější než komplexní spalovače.

Spalovače tuků pro ženy poznáte většinou na první pohled

Forma

Spalovače tuků dnes nejsou pouze klasické pilulky, jak byste si je možná představovali. Aby byly přístupné co nejvíce lidem, výrobci se zaměřují na co nejpohodlnější konzumaci v různých podobách. Zároveň přidávají různé příchutě a aromata. Nejčastěji se setkáte se spalovači ve formě tekutiny či prášku, dále pak s tabletami, gely a kapslemi.

  • Tekutý spalovač můžete pít přímo, nebo jej ředit vodou. V takovém případě se vždy držte doporučení výrobce na obalu nebo v příbalovém letáku. 

  • Práškový spalovač s účinnými látkami rozpustíte ve vodě. I zde je nezbytné přesné dodržení postupu určeného výrobcem.

  • Nejčastější podobou spalovačů tuků jsou tablety. Klasické pilulky, které před aktivitou polknete. 

  • V případě gelů půjde často o jednorázová balení, která do sebe „vymačkáte“ před sportovním výkonem. Často mají výraznější chuť, například ovocnou. 

  • Stejně jako klasické léky i spalovače tuků najdete ve formě potahovaných kapslí. Snadno se polykají a obsahují prášek s účinnými látkami.

  • Šumivé tablety jsou stále více oblíbené, stačí rozpustit tabletu ve sklence vody stejně jako vitamíny.

Nejděte si tu formu, která vám co nejvíce vyhovuje, a dostaňte se díky spalovači tuků rychleji do formy

Složení a účinné látky

Látek obsažených ve spalovačích tuků je velké množství, jen u pár z nich je však dokázáno, že skutečně fungují. Mnoho látek pak funguje synergicky – doplňují se a účinek je silnější.

Termogenní spalovače

Jde o vysoce účinné doplňky. Uměle zvyšují produkci tepelné energie, a tím pádem zrychlují metabolismus organismu. Vzhledem k rychlejšímu nástupu a větší efektivitě jsou vhodnější pro intenzivní tréninky, mohou působit i jako předtréninková dávka energie. Nejčastěji obsahují kombinace látek jako je kofein, synefrin a extrakt ze zeleného čaje.

Kombinace termogenních a lipotropních spalovačů tuků využívají komplexní spalovače. Obsahují velké množství účiných látek pro odbourávání tělesného tuku a zároveň pro rýsování postavy.

Netermogenní spalovače

Fungují na principu lipolýzy – zvýší uvolňování mastných kyselin do krevního oběhu, tím pádem jsou tyto využívány jako zdroj energie. V porovnání s předchozím typem nejsou netermogenní spalovače tak účinné a organismus stimulují poněkud jiným způsobem. O něco delší je však jejich doba působení a jsou ideální pro lehkou aerobní aktivitu, běh v tempu a dodržováním stanovené tepové frekvence. Zároveň o něco méně zatěžují žaludek. Obvykle v nich najdete látky jako je synefrin, L-karnitin, kofein, vitamín B6 a další. 

Seznam účinných látek
  • Kofein – tato látka funguje jako stimulant, oddaluje únavu a zlepšuje využívání tuků při spalování.

  • Synefrin – najdete ho také pod názvem extrakt z kůry hořkého pomeranče. Dokáže mírně regulovat chuť k jídlu, ale především zvyšuje rychlost metabolismu a odbourávání tuků.

  • Extrakt ze zeleného čaje – prodlužuje životnost adrenalinu. Ten pak podporuje spalování tuku, jenž využíváte jako zdroj energie. Vybírejte ten s vyšším množstvím (alespoň 40–50 %) EGCG (epigalokatechin galát).

  • L-karnitin – látka transportující tuky do buněk, kde je za vzniku energie spalován. Kromě toho nabídne i pozitivní účinek na mentální výkon a snížení únavy. 

  • Kajenský pepř a Bioperin – látky přidávané do spalovačů. Zatímco kajenský pepř může sám působit jako spalovač, Bioperin – extrakt z černého pepře zvyšuje vstřebatelnost extraktu ze zeleného čaje. 

  • Guarana – rostlina, jejíž plody obsahují vitamín C a vitamíny B. Podporuje metabolismus tuků, přispívá k duševní i tělesné vitalitě, stimuluje nervovou soustavu, takže vám dodává chuť do dalšího cvičení. 

  • Další látky - mezi další účinné látky patří například zázvor, výtažek z chilli papriček, skořice, taurin nebo vitamín B6, cholin, inositol nebo extrakt z garcinie kambodžské. Výrobci často kombinují jejich vlastnosti, aby dosáhli co nejvyššího účinku. 

Za účinný spalovač tuků a nakopávač metabolismu je považován i kapsaicin – výtažek z chilli papriček

Jak správně používat spalovače tuků?

Prostudujte etiketu 

Většinu spalovačů tuků je dobré užívat 30–60 minut před samotným cvičením nebo hned ráno. Ale rozhodně ne na lačný žaludek. Dopřejte si alespoň několik snídaňových soust, předejdete tím případnému podráždění žaludku. Každý produkt má navíc přesné informace o doporučeném užívání napsané na etiketě – i z toho důvodu se ji vyplatí číst. V žádném případě případě doporučené dávkování nepřekračujte!

Poraďte se svým lékařem

Protože spalovače tuků pracují s metabolismem a ovlivňují chemické procesy v těle, nemusí být vhodné pro všechny. Pokud trpíte srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem, raději se poraďte se svým lékařem o vhodnosti užívání těchto doplňků stravy. Tyto přípravky nejsou vhodné pro těhotné nebo kojící ženy a také děti. 

Jaký vliv mají spalovače tuků na spánek a aktivitu?

Spalovače působí často i jako tzv. nakopávače a pomáhají s udržením pozornosti. Není proto vhodné je užívat před večerním cvičením. Mohou totiž působit i více než 6 hodin. Naopak ráno vám mohou dodat pocit čerstvosti a potřebnou energii na celé dopoledne. Pokud cvičíte převážně večer, vybírejte z nočních spalovačů tuků. Ty mají speciální složení, kterým neohrozí váš zdravý spánek.


Užitečné články

Tipy na hubnutí